Aile Mahkemesi Boşanma

Aile mahkemeleri, aile hukukundan doğan dava işleri görmek üzere 4787 Sayılı Kanun ile kurulmuş olan bir mahkemedir. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi, aile mahkemesi sıfatıyla dosyaları inceler. Aile mahkemeleri tek hakimlidir. Aile mahkemeleri genel olarak boşanma davalarına bakar. Fakat bunun yanında; evlenmenin butlanı, evlatlık ilişkileri, mal rejimi tasfiyesi, katkı alacağı gibi davalara da bakmaktadırlar. Yurt dışında alınan boşanma kararlarının tanıma tenfiz işlemi de aile mahkemesi tarafından yapılır. Aile mahkemesi boşanma konusunda uzmanlaşmış olan bir mahkemedir.

Aile mahkemelerinde davalara giren avukatlara aile hukuku avukatı yada boşanma avukatı denir. Boşanma avukatı genel olarak boşanma davalarına bakar. Bunun yanında velayet,  nafaka, mal rejimi tasfiyesi, ziynet eşyalarının iadesi gibi davalarda boşanma avukatının girdiği davalardır. Bu davaların bir kısmı boşanma davasıyla birlikte görüldüğü için ayrı bir dava açmaya gerek yoktur. Fakat ziynet eşyası alacağı  ve mal rejimi tasfiyesi için mutlaka ayrı bir dava açılmalıdır. Aksi halde aile mahkemesi hakimi bu dosyaların ayrılmasına karar verir.

Aile Mahkemesi Boşanma Ankara

Ankara ilin 11 adet aile mahkemesi bulunmaktadır. Bunlar arasında ki iş bölümü hukuk tevzi bürosu tarafından kontrol edilir ve her mahkemeye eşit sayıda dosya gönderilir. Boşanma davası açarken davanızın hangi aile mahkemesine düşeceğini önceden bilebilme ihtimaliniz bulunmamaktadır. Hukuk tevzi bürosu tarafından otomatik tevzi yapılmaktadır. Ankara ilinde boşanma oranı çok yüksek olduğu için Ankara daki aile mahkemeleri çok yoğun çalışmaktadır. Aile mahkemesi boşanma konusunda karar vermeye tek yetkili mahkemedir. Başka bir yerde boşanma davası açılırsa görevsizlik kararı verilir ve dosya Aile mahkemesine gönderilir.

Aile Mahkemesi Boşanma Davası

Boşanma davası açmak isteyen eşler, evlilik birliğinin son altı aydır devam ettiği yerde bulunan aile mahkemesinde boşanma davasını açabilirler. Örneğin Konya’da yaşayan biri Ankara’da boşanma davası açarsa ve karşı taraf yetkisizlik itirazında bulunursa aile mahkemesi boşanma dosyasında yetkisizlik kararı verir ve dosyayı Konya’ya gönderir. Bu tür konularda hatalı bir işlem yapmak istemiyorsanız ve davanızın bir an evvel sonuçlanmasını istiyorsanız iyi bir boşanma avukatı ile bu davayı açmanızı tavsiye ederim. Ankara boşanma avukatları olarak bize her zaman ulaşabilirsiniz.

aile-mahkemesi-bosanma