Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi

Anlaşmalı boşanma davasının açabilmek için incelikle bir anlaşmalı boşanma dava dilekçesi oluşturmak gerekir. Bu dava dilekçesinde davacının adı, soyadı, TC kimlik numarası, adresi mutlaka yer almalıdır. Ayrıda bu dava dilekçesinde davalı ve davalının yazılması yasa gereği zorunludur. Taraflar neden boşanmak istediklerini bu dava dilekçesinde yazarlar. Anlaşmalı boşanacak olan kişilerin mahkemeye boşanma nedeni bildirmeleri zorunlu değildir. Dava dilekçesinde şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak istediklerini yazmaları yeterlidir. Bu nedenle evlilik içerisinde yaşanan problemlerin bu dilekçede yazılmasına gerek yoktur. Zira taraflar boşanma konusunda anlaşmış iseler hakim boşanma karar verir.

Anlaşmalı boşanma davası açarken; anlaşmalı boşanma dava dilekçe ile birlikte anlaşmalı boşanma protokolü de sunulmalıdır. Zira anlaşmalı boşanmanın hangi şartlarda gerçekleşeceği anlaşmalı boşanma protokolünün içinde düzenlenir. Anlaşmalı boşanma davalarında dikkat edilmesi gereken önemli unsur evliliğini en az bir yıl sürmüş olmasıdır. Bu hüküm kanun koyucu tarafından aile birliğini korumak amacıyla böyle bir hüküm kanuna konulmuştur. Anlaşmalı boşanma davasında tarafların hakim huzuruna çıkması gerekmektedir. Aksi halde boşanma davası çekişmeli boşanmaya döner. Yani her iki tarafta duruşmada bizzat bulunmalıdır. Sadece boşanma avukatı vasıtasıyla boşanmaları mümkün değildir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ankara

Boşanma davası açan kişiler davalarını Ankara ilinde açmak istiyorlarsa bunun için Sıhhıye de bulunan merkez adliyeye başvurmaları gerekir. Eğer taraflar Eryaman, Elvankent, Etimesgut, Sincan gibi yerlerde yaşıyorlarsa davalarını Ankara batı adliyesinde açmalıdırlar. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi yazılırken hangi adliyede dava açılıyorsa o adliyenin adı dilekçenin başına yazılmalıdır. Eğer davanızı anlaşmalı boşanma avukatı vasıtasıyla açıyorsanız o zaten davanızı nerede açacağını bildiğinden sizin bu tür şeyleri düşünmenize gerek yoktur.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Eğer maddi durumunuz avukat tutmaya elverişli ise bu durumda bu davayı anlaşmalı boşanma avukatı ile açmanızı tavsiye ederim. Bu avukat duruşmanın öne alınmasında, kararın kesinleştirilmesinde,dava dilekçesi ve boşanma protokolünün hazırlanmasında size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde herhangi bir hak kaybına uğrama ihtimalinin de önüne geçmiş olursunuz.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi