Anlaşmalı Boşanma Ücreti

Boşanma kararı almış ve hemen boşanmak isteyen bir çok çift anlaşmalı boşanma davası açmaktadır. Bu şekilde hem zamandan hem de paradan tasarruf etmektedirler. Anlaşmalı boşanma ücreti çekişmeli davalara göre çok daha düşüktür. Zira anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuçlanmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açarken ödenmesi gereken ücretlere değinmek gerekirse; öncelikle yargılama giderleri vardır. Bu yargılama giderlerinin içinde harçlar ve gider avansı bulunur. Davanızı açarken bu tutarı mutlaka ödemeniz gerekir. Anlaşmalı boşanma avukatı ile davanızı açacaksanız fazladan bir de vekalet harcı ödemeniz gerekir.

Eğer boşanma davanızı anlaşmalı boşanma avukatı yardımı ile açacaksanız bu durumda yargılama giderlerine ek olarak bir de avukatlık ücreti ödemek gerekir. Anlaşmalı boşanma ücreti bu iki tutarın toplamıdır. Anlaşmalı boşanma için avukatlık ücreti çekişmeli boşanma davalarına göre daha düşüktür. Zira bu davalar oldukça kısa sürmektedir. Fakat boşanma için avukatlık ücretleri avukatlardan tarafından belirlendiği için değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden anlaşmalı boşanma için de yüksek ücret isteyen avukatlar da olabilir. Bu tutar karşılıklı anlaşma ile belirlenir. Bu tutarın belirlenmesinde tek kriter Ankara barosu asgari ücret tarifesidir.

Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ankara

Anlaşma boşanma davalarının en çok görüldüğü illerden biri de Ankara ilidir. Bu sebeple Ankara da çok fazla sayıda Ankara anlaşmalı boşanma avukatı bulunur. Boşanmak isteyen kişiler bu avukatlardan biriyle anlaşarak boşanma davalarını açabilirler. Anlaşmalı boşanma ücreti Ankara da biraz daha yüksektir. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için mutlaka bir anlaşmalı boşanma protokolü oluşturulmalıdır. Taraflar anlaştıkları konuları bu protokole yazarak hakime sunarlar. Hakimde duruşmada taraflar bizzat dinler ve protokol altındaki imzanın onlara ait olup olmadığını sorar. TMK’de 166 da aranan şartlar sağlanmışsa boşanmaya karar verilir.

Anlaşmalı Boşanma Avukat Ücretleri

Anlaşmalı boşanma davası açmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de anlaşmalı boşanma avukatı ücretleridir. Anlaşmalı boşanma davalarında avukatlık ücretleri sabit değildir. Boşanma davasının açıldığı ile, beraber çalışılacak olan avukatın tecrübesine göre değişik tutarlar belirlenmektedir. Boşanma avukatlarının ücretlerini merak ediyorsanız mutlaka o avukatı arayarak öğrenmelisiniz.

Anlaşmalı Boşanma Ücreti