Avukatsız Anlaşmalı Boşanma

Boşanmayı düşünen fakat avukat tutmak için maddi durumu elverişli olmayan kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi avukatsız anlaşmalı boşanma konusudur.  Boşanmak için en hızlı ve etkili yol bir avukat yardımı ile bu davayı açmaktır. Fakat ekonomik durumunuz buna elvermiyor ise bu durumda anlaşmalı boşanma davasını kendiniz açmanız gerekir.

Anlaşmalı boşanma davası açmak için öncelikle boşanma konusunda kesin kararlı olmanız gerekir. Daha sonra eşinizle boşanma ve boşanmanın mali sonuçlar konusunda tam mutabakata varmış olmalısınız. Bunun yanında evliliğin en az bir sene sürmüş olması gerekir. Son olarak taraflar mutlaka anlaşmalı boşanma duruşmasına katılmalıdır. Aksi halde aile hakimi anlaşmalı boşanmaya karar vermeyecektir.

Taraflar boşanma konusunda anlaşmışlarsa bu anlaşmalı bir protokole bağlamalıdırlar. Bu protokole anlaşmalı boşanma protokolü denir. Avukatsız anlaşmalı boşanma davasında bu protokol taraflarca hazırlanır.  Bu protokolde tarafların anlaştığı hususlar ayrıntılı olarak yazılır. Örneğin; boşanma, velayet, tedbir ve iştirak nafakası,, çocukla kişisel ilişki hususu, maddi manevi tazminat, mal paylaşımı, kadının soyadı ve mahkeme masrafları bu protokolde yer alacak hususlardan bazılarıdır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur

Taraflar anlaşmalı boşanma protokolünü hazırladıktan sonra birde anlaşmalı boşanma dava dilekçesi hazırlamalıdırlar. Bu dilekçede HMK’da yer alan hususlar mutlaka bulunmalıdır. Bu dilekçe ve protokolle birlikte aile mahkemesi başvuru yapılır. Başvuru sırasında bir adet dava dosyayı alınmalıdır. Daha sonra açılacak davanın harçları ve gider avansı belirlenir. Bu tutar mahkeme veznesine yatırıldıktan sonra davanız açılmış olur. Dava açıldıktan sonra davanın düştüğü mahkeme kalemine gidilir ve duruşmanın öne alınması için öne alım dilekçesi verilir. Belirlenen gün ve saatte duruşmaya gidilir ve bu şekilde boşanma gerçekleşmiş olur. Yaklaşık bir 10 gün sonra gerekçeli karar yazılır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ankara

Eğer Ankara’da yaşıyorsanız anlaşmalı boşanma davasını Ankara’da açmanız gerekir. Ankara da bir çok anlaşmalı boşanma avukatı vardır. Dilerseniz bu avukatlardan biriyle bu davayı açabilirsiniz. Eğer avukatsız anlaşmalı boşanma davası açacaksanız yukarıda sayılan tüm evrakları eksiksiz şekilde doldurarak Ankara Adliyesine başvuru yapmanız gerekir.

avukatsiz-anlasmali-bosanma