Boşanma Dava Dilekçesi

Boşanmak isteyen kişilerin en fazla sorduğu sorulardan biri de boşanma davası nasıl açılır sorudur. Boşanma davasının açılabilmesi için öncelikle boşanma dava dilekçesi yazılmalıdır. Bu dilekçe olmadan boşanma davasının açılabilmesi mümkün değildir. Bu boşanma için yazılacak olan dava dilekçesinin nasıl yazılması gerektiği hususuna gelirsek. Bu konuda benim tavsiye bu dava dilekçesinin iyi bir boşanma avukatı tarafından yazılmasıdır. Zira dava dilekçesi boşanma davalarının temelini oluşturur. Bu yüzden özenle ve kurallara uygun yazılmalıdır. Bu konularda en yetkin kişiler boşanma avukatlarıdır.

Bir davanın açılabilmesi için gerekli olan dava dilekçesinin taşıması gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu’nda açıkça ve ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Boşanma dava dilekçesi yazılırken öncelikle hangi mahkemeye sunulacağı başlık kısmına yazılmalıdır. Daha sonra davayı açan kişinin adı soyadı ve adresi, davalının adı soyadı ve adresi, davanın konusu, açıklamalar, hukuki sebepler, deliller ve talep kısmı yazılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise davayı açan kişinin TC kimlik numarasının dava dilekçesine mutlaka yazılmalıdır.

Boşanma Dava Dilekçesi Ankara

Boşanma davası açacak olan kişi Ankara’da ise bu durumda davasını Ankara aile mahkemesinde açması gerekir. Ankara’da 11 tane aile mahkemesi olduğu için davanın hangi mahkemeye düşeceği tevzi bürosu tarafından belirlenir. Tarafların istediği hakimi seçme şansı yoktur. Eğer dava dilekçesinde herhangi bir eksiklik varsa bu durumda aile hakimi söz konusu eksikliğin giderilmesi için davayı açan kişiye bir haftalık süre verir. Bu süre içerisinde eksiklikler giderilmezse davanın açılmamış sayılmasına karar verilir. Boşanma dava dilekçesi yazılırken olayların özet olarak ve açık şekilde yazılmasına özen gösterilmelidir. Zira Ankara mahkemeleri çok yoğun olduğu için hakimlerin çok uzun dilekçelerle uğraşacak vakitleri yoktur. Bu sebeple bu dilekçe en fazla iç sayfa yazılmalı ve gereksiz ayrıntılara yer verilmemelidir.

Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Boşanma için yazılacak olan dilekçe a4 boyutunda bir kağıda okunaklı şekilde yazılmalıdır. Bu dilekçede neden boşanma istediğinizi, eşinizin ne gibi kusurları olduğunu, bu kusurların evliliğinizi nasıl çekilmez hale getirdiğini ve iddiaları nasıl ispatlayacağınızı kısa ve öz olarak yazmalısınız. Bu iş sanıldığı kadar kolay olmadığı için iyi bir boşanma avukatından yardım almanız faydalı olacaktır.

Boşanma Dava Dilekçesi