Boşanma Davalarında Yetki

Hukuk davaları açılırken Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre açılmaktadır. Bu konunda davaların yer yönünden nerede açılması gerektiği ayrıntılı olarak düzenlemiştir. Boşanma davaları da bir hukuk davası olduğu için HMK’da yer alan hususlar boşanma davaları içinde geçerlidir. Boşanma davalarında yetki konusunda Türk Medeni Kanununda da özel düzenlemeler mevcuttur. Hukuk davaları genel olarak davalının yerleşim yerinde açılır. Yani bir boşanma davasında eşler ayrı yaşıyorlarsa dava karşı tarafın bulunduğu yerde açılmalıdır.

Fakat yukarıda bahsettiğimiz üzere Medeni Kanunda yer alan özel düzenlemelere göre evlilik birliğinin son 6 aydır devam yerde de boşanma davası açılabilir. Yani hem davalının yerleşim yerinde hemde müşterek konutun bulunduğu yerde boşanma davası açılabilir. Boşanma davalarında yetki kesin yetki olmadığı için eğer karşı cevap süresi içerisinde bir yetki itirazında bulunmazsa davanın açıldığı yer yetkili hale gelir. Bu sebeple eğer davanın yer yönünden yetkisiz bir mahkemede görüldüğünü düşünüyorsanız bu durumda cevap süresi içerinde yetki itirazında bulunmalısınız. Yetki itirazı ilk itirazlardan olduğundan daha sonra ileri sürülmesi mümkün değildir.

Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma davası evlilik birliğinin devam ettiği yerde açılmalıdır. Çünkü dinlenecek olan tanıklar ve evlilikle ilgili tüm deliller evlilik birliğinin devam ettiği yerde bulunmaktadır. Bazı kişiler sırf bulunduğu yerden dava açabilmek için nüfus adresinin taşımaktadır. Nüfus adresini taşıyarak boşanma davasını istediğiniz yerde açmanız mümkün değildir. Zira davayı açabilmeniz için orada ikamet ediyor olmanız gerekir. Fakat sadece nüfus kayıtları sizin orada ikamet ettiğinizi göstermez. Bu nedenle aile hakimi nüfus adresinin kötü niyetli olarak taşındığına kanaat getirirse davada yetkisizlik kararı verecektir.

Boşanma Davalarında Yetki Ankara

Eğer Ankara ilinde ikamet ediyorsanız davanızı Ankara aile mahkemesinde açmanız gerekir. Fakat Ankara da iki tane adliye olduğu için yetkisi konusu dikkate alınmalıdır. Yani Etimesgut, Sincan, Yenikent, Eryaman, Elvankent gibi yerlerde ikamet ediyorsanız davanız Ankara Batı Adliyesinde açmanız gerekir. Keçiören, Çankaya, Mamak, Yenimahalle gibi yerlerde yaşıyorsanız davanızı Sıhhıye de Ankara Adliyesinde açmalısınız. Boşanma davalarında yetki hususu oldukça önemli olduğu için  tutacağınız boşanma avukatı Ankara da olursa daha iyi olur. Böylece açacağınız davada yetkisizlik kararı verilmesinin önüne geçersiniz ve gereksiz süre kaybı yaşamazsınız.

Boşanma Davasında Yetki