Boşanma Davası Açma Ücreti

Halk arasında en çok merak edilen konulardan biri de boşanma davası açma ücreti konusudur. Boşanmaya karar veren çiftler dava sürecine hazırlık yaparlar. Bu hazırlıklar yapılırken boşanma sürecinin maliyetinin ne kadar olduğunu bilmek isterler. Boşanma davası açarken iki çeşit masraf vardır. Bunlarda ilki mahkemeye ödenene ücretler ikincisi ise boşanma avukatı ankara için ödenen ücrettir.

Boşanmak için mahkemeye ödenmesi gereken ücretler harçlar ve gider avansıdır. Harçlar her dava için maktu olarak alınır. Fakat ziynet eşyası alacağı içinde bir talebiniz varsa bu alacak tutarı oranında harç ödemeniz gerekir. Mahkemeye ödenecek gider avansı ise davada dinlenecek tanık adedine göre değişmektedir. Bunun yanında eğer bilirkişi ve keşif talebiniz varsa bunun içinde fazladan avans yatırmanız gerekir.

Boşanma davası açma ücreti konusunda asıl önemli tutar boşanma avukatı için ödenen tutardır. Boşanma davası açarken iyi bir boşanma avukatı yardımı almak oldukça önemlidir. Fakat iyi boşanma avukatlarının ücretleri de yüksektir. Boşanma avukatı ücretleri avukatın tecrübesine ve kalitesine göre değişir. Bu ücretin miktarı ve ödeme şekli tamamiyle avukatınız ile aranızdaki anlaşmaya bağlıdır.

Boşanma Davası Açma Ücreti Ankara

Eğer davanızı Ankara şehrinde açmayı planlıyorsanız Ankara boşanma avukatı için ödeyeceğiniz miktar diğer illerdeki avukatlara göre daha yüksektir. Zira Ankarada çok iyi boşanma avukatları vardır. Bu avukatların ücretleri de yüksektir. Fakat ücret yüksekliği sizi korkutmamalıdır. Zira davayı kazanmak istiyorsanız avukatınızın da iyi olması gerekir. Aksi halde sırf daha düşük tutar talep etti diye nispeten kötü bir avukatla çalışırsanız davayı kazanma ihtimaliniz azalır. Eğer davayı avukatsız olarak götürmek istiyorsanız boşanma davası açma ücreti tutarını ödeyerek davanızı açabilirsiniz. Fakat bu durumda tüm işlemleri kendiniz yapmanız gerekir.

Boşanma Davası Açma Ücreti Ne Kadar

Boşanma davası açmak için, dava dilekçesi yazmanız ve bunu mahkemeye sunmanız gerekir. Daha sonra gerekli olan harçları ve gider avansını ödedikten sonra davanız açılmıştır. Yada iyi bir ankara boşanma avukatı yardımı ile bu davayı açabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey bir boşanma vekaleti çıkarmak ve avukatlık ücreti ödemektir. Geri kalan tüm işlemler avukat tarafından halledilecektir. Böylece sizde boşanma davası açma ücreti ne kadardır gibi sorularla uğraşmaktan kurtulmuş olursunuz.

Boşanma Davası Açma Ücreti