Boşanma Davası Açma

İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri de boşanma davası açma işlemidir. Bu işlem sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Bir çok kişi arzuhalcilere giderek dilekçe yazdırmakta ve bu şekilde dava açmaktadır. Daha sonra ise ya davayı kaybetmekte ya da çok uzun süre bu davayla uğraşmaktadırlar. İnsanların bu tür davranışlardan kaçınması gerekir. Zira yanlış şekilde açılan bir davanın geri dönüşü olmayabilir. Öyle ki bir çok kişi böyle durumların içinden çıkamadığı için bir boşanma avukatına başvurmaktadır. Fakat davanın başın dikkat edilmesi gerek süreler, delillerin bildirimi, boşanma gerekçelerinin sunulması gibi bir çok hususun sonradan telafisi mümkün değildir. Bu yüzden boşanma avukatları da içinden çıkılmaz bir hal alan davalarda sonuç alamamaktadırlar.

Davanın ilk başından itibaren bir boşanma avukatından yardım alırsanız emin olun ki hem olumlu sonuç alma ihtimaliniz artar hemde davanız çok daha kısa sürede sonuçlanır. Çünkü boşanma sebepleri dava dilekçesiyle birlikte sunulmalıdır. Bu iddialarının nasıl ispatlanacağı da bu dilekçede yer almalıdır. Dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra delil sunmak mümkün olmayabilir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer hususu ise sadece bir kez tanık listesi verilebileceğidir. İkinci bir tanık listesi verilemez.

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Öncelikle bir dava dilekçesi yazılır. Eğer taraflar anlaşmalı olarak boşanacaklar ise bu durumda bir de anlaşmalı boşanma protokolü oluşturulmalıdır. Bu iki belge ile dava açılır. Fakat taraflar çekişmeli olarak boşanacak iseler bu durumda boşanma davası açma işlemi için dava dilekçesi yeterli olacaktır. Bu dava dilekçesiyle birlikte mahkemeye başvuru yapılır, daha sonra gerekli harçlar ve gider avansları ödenir ve dava açılmış olur. Daha sonra taraflara gerekli tebligatlar yapılır ve duruşma günü belirlenir. Taraflar belirlenen gün ve saatte duruşma salonunda olmalıdırlar.

Boşanma Davası Açma Ankara

Ankara ilinde birçok aile mahkemesi bulunduğu için boşanma davası açma işlemi aile mahkemesinin tevzi bürosuna yapılır. Davanın hangi aile mahkemesine düşeceği hukuk tevzi bürosu tarafından belirlenir. Sistem otomatik olarak atama yaptığı için tarafların aile mahkemesini seçme ihtimali bulunmamaktadır.

Boşanma Davası Açma