Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar

Boşanmayı düşünen insanlar boşanma kararı alırken bir takım zorluklar yaşamaktadır. Bunlardan ilki boşanmak için ne yapması gerektiğini bilmemektir. İnsanlar boşanma davası açmak için  ilk olarak nereden başlaması gerektiğini bilmemektedir. Boşanmak için en başta yapılması gereken iyi bir boşanma avukatından yardım almaktadır. O boşanma avukatı size ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecektir. Eğer avukat tutmak istemiyorsanız boşanma davasını kendiniz açmanız gerekir. Boşanma davası için gerekli evraklar nelerdir ? Boşanmak davası açabilmek için öncelikle bir boşanma dava dilekçesine ihtiyacınız vardır. Boşanma davasının temelini bu boşanma dilekçesi oluşturur.

Boşanma dava dilekçesi medeni usul kanununda yer alan kurallara uygun olarak oluşturulur. Boşanma davası açarken bu dava dilekçesine ek olarak kimlik fotokobisi gereklidir. Sadece bu iki belge ile boşanma davasını açabilirsiniz. Fakat iyi bir boşanma dilekçesi hazırlamak istiyorsanız bu dilekçeye kendinizin ve karşı tarafın maddi durumunu gösteren belgeler sunmalısınız. Bunun yanında dava dilekçenizde yer alan iddiaları ispatlamak için gerekli olan delilleri de boşanma dava dilekçesi ekinde mahkemeye sunmanız faydanıza olacaktır. Eğer boşanma davasını anlaşmalı olarak açacak iseniz bu durumda boşanma dava dilekçesine ek olarak anlaşmalı boşanma protokolüne de ihtiyaç vardır.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar Ankara

Boşanmayı arzulayan kişiler eğer Ankara’da yaşıyorlarsa iyi bir boşanma avukatı bulmalarını tavsiye ederim. Zira Ankarada çok iyi boşanma avukatları vardır. Hatta en iyi boşanma avukatı Ankara ilindedir. Yapmanız gereken tek şey boşanma avukatı ile bulmak ve ona vekalet vermektir. Onun dışında yapmanız gereken pek bir şey yoktur. Boşanma avukatı o boşanma vekaleti ile sizin adınıza dava açacaktır. Gerekli evrakları da o sizin adınıza sunacaktır. Bu yüzden boşanma avukatı yardımı ile açılacak olan boşanma davalarında tek gerekli evrak boşanma vekaletidir. Eğer avukat tutmayacaksanız bu durumda boşanma dava dilekçesini kendiniz yazmanız gerekir. Boşanma davası için gerekli evraklar konusunda kafanıza takılan başka sorular var ise boşanma avukatına bu soruları sorabilirsiniz.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

İnsanların en çok merak ettiği konuların başında gelen boşanma davası için gerekli evraklar sorusuna yanıt vermek gerekirse ; dava dilekçesine ek olarak, varsa maaş bordrolarınız, tapu kayıtları, araç ruhsatları gibi belgeler mahkemeye sunulmalıdır. Bunun yanında boşanma nedeninizi ispatlayacak delilleriniz var ise bunları da dava dilekçesine eklemelisiniz. Örneğin, facebook yazışmaları, mesaj kayıtları, whatsapp yazışmaları gibi. Bu konularda sorun yaşamak istemiyorsanız uzman bir boşanma avukatı yardımı ile boşanma davasını açmanızı öneririm.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar