Boşanma Davası Masrafları

Boşanma davası açarken ödenmesi gereken bir takım masraflar vardır. Bu masraflara boşanma davası masrafları denir. Bu masrafların en önemli kısmını boşanma avukatı ücreti oluşturur. Onun dışındaki masraflar çok yüksek değildir. Dava açarken ödenmesi gereken iki kalem masraf bulunmaktadır. Bunun ilki devlete ödenmesi gereken harçlardır. İkinci olarak ödenmesi gereken kalem ise gider avansıdır. Gider avansı, dosyada yapılacak tebligatlar, başka yerden getirilecek belgeler için yazılacak olan müzekkereler, dinlenecek tanıklar, dosya bilirkişiye gidecek ise bilirkişinin ücretinin ödenmesi için dosyaya avans olarak yatırılan tutardır.

Boşanma davalarında yapılacak masraflar taraflar tarafından ödenir. Eğer gider avansı ve harçlar ödenmezse dava açılamaz. Yada mahkemenin sonradan ödenmesine karar verdiği  gider avansı ödenmezse o karardan vazgeçilir. Gider avansı dava şartlarındadır. Eğer maddi durumunuz boşanma davası masrafları tutarını ödemeye yeterli değilse adli yardım talebinde bulunabilirsiniz. Mahkeme sizin maddi durumunuzu araştırdıktan sonra şartların oluştuğuna karar verirse davanızda masrafların devlet tarafından karşılanmasına karar verebilir.

Boşanma Davası Masrafları Ne Kadardır

Boşanma davalarında ödenmesi gereken masrafların tutarını net olarak söylemek mümkün değildir. Zira açılacak davada ne kadar tanık bulunduğuna, bilirkişi veya keşif talebinizin olup olmadığına göre ödemeniz gereken tutar değişebilmektedir. Ayrıca boşanma avukatınıza ödeyeceğiniz tutarda sabit değildir. Bu sebeple boşanma davası şu kadar tutara açılır demek mümkün değildir. Özelikli iyi boşanma avukatı yardımı ile bu davayı açıyorsanız ödeyeceğiniz ücret yüksek olacaktır. Zira bu avukatlar alanında uzman ve başarılı avukatlardır.

Boşanma Davası Masrafları Ankara

Ankara da yaşayanların boşanma davalarını Ankara da açması gerekmektedir. Ankara da boşanma davası açacak olan kişilerin ödemesi gereken avukatlık ücretleri diğer illere nazaran daha yüksektir. Zira Ankara da çok iyi Ankara boşanma avukatı nüfusu vardır. Bu avukatların ücretleri de yüksektir. Davanızın olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız bu masrafları göze almalı ve bu şekilde yola çıkmalısınız.

Boşanma Davası Masrafları