Boşanma Davası Nafaka

Evlilik birliğini sonlandırmak isteyen insanların en çok düşündüğü konuların başında maddi konular gelmektedir. Boşandıktan sonra nasıl geçineceği, giderlerini nasıl karşılayacağı gibi konularda kafalarında soru işaretleri mevcuttur. Bu yüzden boşanma davası nafaka konusunda bize çok fazla soru gelmektedir. Türk Medeni Kanunu boşanma davası açan kişilerin mağdur olmasını önlemek amacıyla bir takım önlemler almıştır. Bu önlemlerin başında boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek tarafa tedbir ve yoksulluk nafakası gelmektedir. Boşanma davası açıldığı sırada eşlerden biri çalışmıyorsa ve başkaca bir geliri yoksa aile hakimi o taraf için bir nafakaya hükmeder.

Nafaka tutarında belirlenmesinde kesin kurallar yoktur. Bu konu tamamen hakimin takdirindedir. Tarafların sosyal ekonomik durumları araştırıldıktan sonra hakim nafaka tutarını belirler. Bu tutar genellikle gelirin dörtte biri civarındadır. Belirlenen bu tutar dava süresi boyunca tedbir nafakası olarak ödenir. Dava sonunda ise tedbir nafakası yoksulluk nafakasına dönüşür. Boşanmaya neden olan olaylarda eğer nafaka talep eden taraf kusurlu ise hakim bu kişiye nafaka bağlamayabilir. Nafakaya hükmedilirken belirlenecek olan tutarın her yıl enflasyon oranında artırılmasını talep ederseniz sonraki yıllarda nafakanın artırılması için dava açmak zorunda kalmazsınız.

Boşanma Davası Nafaka Ankara

Ankara da boşanma davası açan kişiler bu taleplerini davasının görüldüğü Ankara aile mahkemesinden talep etmelidirler. Boşanma davası nafaka konusunda kafanızda soru işaretleri var ise bu durumda iyi boşanma avukatından yardım almanızı öneririm. Zira Ankarada iyi boşanma avukatları bulunmaktadır. Bu avukatlar sizin istediğiniz nafaka tutarınızı almanızı sağlayacaklardır. Nafaka her ay düzenli olarak ödenmelidir. Eğer nafaka tutarı düzenli ödenmezse nafaka borçlusu hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Mağdur olmamak istiyorsanız belirlenen nafaka tutarını zamanında ödemenizi tavsiye ederim. Eğer söz konusu nafaka tutarını ödeyemeyecek durumda iseniz bu durumu mutlaka kararı veren aile mahkemesine bildirin ve nafakanın düşürülmesini talep edin.

Boşanma Davası Nafaka Avukat

Bir çok kişi nafaka ödememek veya nafaka tutarının düşürmek için gelirini gizlemeye çalışmaktadır. Örneğin nafaka ödememek isteyen bir kişi sigortası olarak çalışmaya başlayabilir. Bu kişinin çalıştığı ispatlanamaz ise nafakaya hükmedilmeyebilir. Ya da kendi işinde çalışan kişiler muhasebe kayıtlarını doğru şekilde tutmayarak kendisini zararda gösterebilir. Bunun gibi durumları ispatlamak her zaman mümkün değildir. Bu sebeple boşanma davası nafaka konusunda sorun yaşarsanız mutlaka uzman bir boşanma avukatından yardım almanızı tavsiye ederim.

Boşanma Davası Nafaka