Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davası açmadan önce bilinmesi gereken bir takım şeyler vardır. Öncelikle taraflar anlaşmalı olarak mı boşanma davası açacaklar yoksa çekişmeli olarak mı boşanma davası açacaklar buna karar vermelidirler. Zira her iki davada farklı usullerle açılmaktadır. Fakat genel olarak boşanma davası nasıl açılır diye sorarsanız. Normal hukuk davalarından herhangi bir farkı yoktur. Öncelikle bir dava dilekçesi oluşturulmalı. Eğer bir boşanma avukatının yoksa bu dilekçeyi kendiniz yazmanız gerekir. Sakın arzuhalcilerde bu dilekçeleri yazdırmayın. Zira onlar bir şey bildiğini sanan fakat hiçbir şey bilmeyen insanlar. Haklı insanların davayı kaybetmelerine bile sebep oluyorlar. Bu nedenle ya bir boşanma avukatından yardım alın yada kendiniz dava dilekçesini yazın. Daha sonra bu dava dilekçesini mahkemenin hukuk tevzi birimine götürmeniz gerekir. Orada hesaplanan harçları ve gider avansını yatırmanız gerekiyor. Daha sonra bir dava dosyası alarak harç ve gider avansı makbuzlarıyla birlikte tevzi bürosuna teslim etmelisiniz. Tevzi bürosu gerekli evrakları aldıktan sonra dosyanın hangi mahkemeye düştüğüne ilişkin size bir yazı verir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusunun cevabına gelince ; anlaşmalı boşanma davası açmak için dava dilekçesinin yanında birde anlaşmalı boşanma protokolü oluşturmak gerekir. Bu protokolü hazırlarken bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim. Dava dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü ile dava açılır. Daha sonra dosyanın düştüğü mahkeme kalemine giderek dosyanın öne alınması için dilekçe verilir. Eğer mahkemenin günü müsait ise bir hafta içinde bile duruşma günü verebilir. Belirlenen günde mutlaka taraflar mahkemeye bizzat gitmeli ve hakim karşısında boşanma istediklerini beyan etmelidirler.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır sorusunun cevabına gelince; bu davalar açılırken öncelikle iyi bir dava dilekçesi oluşturmak gerekir. Zira davanın temel taşı dava dilekçesidir. Bu dava dilekçesinde karşı tarafın kusurlu hareketleri delilleriyle birlikte yazılmalıdır. Eğer velayet, nafaka, tazminat talepleri var ise bunlarda mutlaka dilekçede yer almalıdır. Daha sonra bu dilekçeye deliller eklenmeli ve hukuk tevzi bürosuna teslim edilmelidir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır