Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir

Boşanma davası açmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir sorusudur? Boşanma davaları genel itibariyle iki şekilde açılmaktadır. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanma davasıdır. Taraflar en az bir yıldır evli ise ve boşanma konusunda anlaşmışlarsa anlaşmalı boşanma davası açarak hızlı şekilde boşanabilirler. Eğer bu şartlar sağlanamamışsa bu durumda taraflar çekişmeli boşanma davası açmalıdırlar. Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına çok uzun sürmektedir. Ayrıca çekişmeli boşanma davaları oldukça yorucu ve yıpratıcı davalardır.

Boşanma davasının açılabilmesi için aile mahkemesine bir boşanma dava dilekçesi ile başvurmak gerekir. Eğer anlaşmalı boşanma davası açacaksanız dilekçenin yanında birde anlaşmalı boşanma protokolü sunmalısınız. Davanızı çekişmeli açacaksanız bu durumda çekişme konusu olaylarla ilgili elinizde bulunan somut delilleri mahkemeye sunmalısınız. Ayrıca davanızda tanık dinletmek isterseniz bu tanıkların isim ve adreslerini de dava dilekçesine yazmalısınız. Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir ; boşanma davasının maliyeti değişkenlik göstermektedir. Eğer davanızı boşanma avukatı yardımı ile açacaksanız bu durumda mahkeme masraflarına ek olarak boşanma avukatı içinde bir avukatlık ücreti ödemek durumundasınız.

Boşanma Davası Maliyeti Nedir Ankara

Boşanma davası açılırken mahkemeye ödenmesi gereken bir takım tutarlar vardır. Bu tutarlardan ilki dava için ödenen harçlardır. İkinci olarak ise dosyada yapılacak masrafların karşılanması için yatırılan gider avansıdır. Eğer boşanma avukatı yardımı ile dava açıyorsanız birde o avukat için vekalet ücreti ödemelisiniz. Boşanma avukatı ücretleri değişkenlik göstermektedir. Ankarada çok iyi boşanma avukatları olduğu ankara boşanma avukatları yüksek ücret talep etmektedirler. Fakat açmış olduğunuz boşanma davasının olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız iyi bir boşanma avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bir çok kişi bu davalarda avukata ihtiyaç olmadığını düşünür fakat bu kişiler davaları kazanamadıkları zaman ilk iş olarak bir avukata başvurarak bu olumsuz durumu nasıl tersine çevireceğini öğrenmeye çalışır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Ankara

Boşanma davaları, dava dilekçesinin aile mahkemesi kalemine verilmesi ile açılır. Ankara gibi büyük illerde çok fazla sayıda aile mahkemesi olduğu için hukuk tevzi büroları kurulmuştur. Dava açmak isteyen kişiler dilekçelerini bu hukuk tevzi bürolarına vererek davalarını açabilirler. Dava açarken bir adet dava dosyası almak gerekir. Daha sonra harçlar ve gider avansı ödenir. Böylece davanız açılmış olur. Davanız açıldıktan sonra size bir tensip zaptı tebliğ edilir. Bu tutanakta davanız için yapılacak işlemler yer alır. Daha sonra ise duruşma safhası başlar. Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir gibi sorularla uğraşmak istemiyorsanız iyi bir boşanma avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir