Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti

Halk arasında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de boşanma davasının açılması konusudur. İnsanlar boşanma davası nasıl açılır maliyeti ne kadardır gibi sorular sormaktadır. Öncelikle belirtmek gerer ki bu maliyet avukatı tutup tutmayacağınıza göre değişmektedir. Eğer bir boşanma avukatı ile bu davayı açacaksanız daha yüksek bir maliyetle karşılaşırsınız. Ama avukatsız olarak boşanmak istiyorsanız yada boşanma avukatı tutacak maddi durumunuz yok ise bu durumda sadece mahkeme masraflarını ödeyerek dava açabilirsiniz. Bu mahkeme masraflarının içinde harç ve gider avansı bulunmaktadır. Harçlar devlet tarafından alınmaktadır. Gider avansı ise dosyada yapılacak işlemler için önceden ödenen avanstır.

Eğer boşanma davasını bir boşanma avukatı ile açacaksanız. Bu durumda bu avukat için vekalet ücreti ödemeniz gerekecektir. Halk arasında yanlış bilinen bir konu vardır. İnsanlar avukat tuttuklarında vekalet ücretinin karşı taraftan alınacağını sanmaktadırlar. Bu bilgi eksik bir bilgidir. Zira dava kazanıldığı zaman kazanan tarafın avukatı için bir vekalet ücretine hükmedilir. Fakat bu vekalet ücreti asgari ücret tarifesine göre belirlendiği için oldukça düşüktür. İyi bir boşanma avukatı sadece mahkeme tarafından verilecek vekalet ücreti için dava almaz. Yani iyi bir Ankarada iyi bir boşanma avukatı ile çalışmak istiyorsanız mutlaka avukatınıza vekalet ücreti ödemelisiniz.

Boşanma Davasının Maliyeti Ne Kadardır

İnsanlar boşanma davası açmadan önce bu dava için ne kadar ücret ödemek zorunda olduklarını bilmek isterler. Bu nedenle boşanma davası nasıl açılır maliyeti ne tutar gibi sorular sormaktadırlar. Boşanma masraflarının içinde öncelikle harçlar bulunur. Bu harç miktarı boşanma için maktu bir tutardır ve her sene değişir. Bunun yanında dosyada yapılacak olan işlemler için yani gönderilecek tebligatlar, dinlenilecek tanıklar, kurumlara yazılacak müzekkereler için de bir tutar yatırmak gerekir. Bu tutara gider avansı denmektedir. Bunlara ek olarak birde dosya ücreti ödeyerek boşanma davasını açabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Ankara

Ankara da dava açacak olan kişiler eğer bir boşanma avukatı ile dava açacak iseler bu durumda bu boşanma avukatına bir vekalet ücreti ödemelidirler. Boşanma avukatı ücretleri değişkendir. Ankara da çok iyi boşanma avukatları bulunduğu için çok yüksek miktarlarda ücret talep etmektedirler. Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir diye sorarsanız bu sorunun cevabı; harçlar, gider avansı ve avukatlık ücretinin toplamıdır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti