Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir

Evlilik birliği kendisi açısından çekilmez hale gelen kişiler radikal bir karar alarak boşanmaya karar verirler. Fakat nasıl boşanacaklarını, boşanmak için ne yapmaları gerektiğini tam olarak bilmemektedirler. Boşanmak için öncelikle bir boşanma dava dilekçesi yazmak gerekir. Bu dilekçe yazıldıktan sonra akla gelen ikinci soru ise boşanma dilekçesi nereye verilir sorudur. Boşanma dilekçesini aile mahkemesi hakimliğine verilir. Eğer bulunduğunuz ilde veya ilçede aile mahkemesi yoksa bu durumda dilekçenizi asliye hukuk mahkemesine vermelisiniz. Asliye hukuk mahkemeleri, aile mahkemesi sıfatı ile bu davalara bakmaktadır. Eğer bulunduğun ilde aile mahkemesi varsa ise bu durumda dilekçeyi direk olarak o mahkemeye sunmalısınız.

İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri de boşanma davasını nereden açılacağı sorusudur. Zira bir çok kişi müşterek evden ayrıldıktan sonra başka illere gitmekte ve orada ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Boşanma dava dilekçesi genel olarak davalının bulunduğunu şehirde ki aile mahkemesine verilir. Bunun yanında evlilik birliğinin son altı aydır devam ettiği yerde ki aile mahkemesinde de dava açmak mümkündür.

Ankarada Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir

Boşanmak isteyen çiftler eğer Ankarada yaşıyor ise davalarını Ankara aile mahkemesinde açmalıdırlar. Fakat Sincan, Elvankent, Etimesgut, Eryaman gibi yerlerde olan kişiler davalarını Ankara Batı Adliyesi Aile Mahkemesinde açmalıdırlar. Aksi halde dosyada yetkisizlik kararı verilebilir. Yetkisizlik kararı verilebilmesi için karşı tarafın bu yönde bir talebinin olması gerekir. Ankara  da 11. Aile mahkemesi olduğu için davanın hangi mahkemede açılacağına hukuk tevzi bürosu karar verir. Yani tarafların mahkemeyi seçme şansları yoktur. Uyap sisteminden otomatik olarak dosya dağıtımı yapılır. Ve her bir aile mahkemesine eşit sayıda dosya gönderilir. Bu sebeple Ankarada boşanma dilekçesi nereye verilir sorusunun yanıtı hukuk tevzi bürosudur.

Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır

Boşanma dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır. Bu dilekçede boşanmaya sebep olan olaylar yer almalıdır. Bu olaylarda karşı taraf yani davalı kişinin kusurlu olması gerekir. Ayrıca bu iddiaların nasıl ispatlanacağı da bu dilekçe de yer almalıdır. Bu dilekçeyi oluştururken mutlaka iyi bir boşanma avukatından yardım almanızı tavsiye ederim. Ankara da çok iyi boşanma avukatları vardır. Bu avukatlardan biriden yardım alarak bu dilekçeyi oluşturursanız bu durumda boşanma dilekçesi nereye verilir , boşanma dilekçesi nasıl yazılır gibi sorularla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ankara boşanma avukatları sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir