Boşanma Hukuku

Türk Hukuk sistemi özel hukuk ve kamu hukuku olmak üzere ikili bir ayrım vardır. Boşanma Hukuku bu ikili ayrımın özel hukuk alanına dahildir. Boşanma davaları ile ilgili hükümler Türk Medeni Kanununda yer almaktadır. Bu kanunun içinde boşanma, velayet, nafaka, mal paylaşımı, hakimin evliliğe müdahalesi gibi konular yer almaktadır. Bu hususların görüldüğü mahkemeye aile mahkemesi denir. Eğer aile mahkemesi yok ise asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatıyla bu davalara bakar. Bu davalara bakan avukatlara boşanma avukatı yada aile avukatı denir.

Boşanma davalarına has bazı hukuk kuralları mevcuttur. Örneğin boşanma davalarında aile hakimi tarafların ikrarı ile bağlı değildir. Yani çekişmeli boşanma davasında taraflar boşanmayı kabul etse bile hakim somut delil arayacaktır. İkinci olarak eğer bir boşanma davası açılmışsa aile hakimi taraflarla ve çocuklarla ilgili önlemleri resen alır. Nafaka bağlanması gerekiyorsa ona karar verir, müşterek konutun kime tahsis edileceğine karar verir, çocukların velayetlerinin kime verileceğini kararlaştırır, çocuklar için iştirak nafakası bağlar, eğer şiddet veya tehdit varsa erkek tarafının evden ulaştırılmasına karar verir.

Boşanma Hukuku Ankara

Boşanma davasını Ankara da açmak isteyen kişiler Ankara aile mahkemesine başvurmalıdır. Bunun yanında iyi bir de ankara boşanma avukatı tutmalıdırlar. Zira boşanma hukuku oldukça zor ve geniş bir konudur. Bu sebeple bu davaların avukat yardımı ile açılması gerekir. Davaların kısa sürmesi ve hak kaybına uğramamak için iyi bir boşanma avukatı tutmak gerekir. Zira her avukat boşanma konusunda uzman değildir. Ankarada boşanma konusunda uzman ve başarılı olan çok sayıda avukat bulunmaktadır. Bu avukatlar sadece boşanma davalarına baktıkları için o konuda uzmanlaşmış kişilerdir. Bu zamana kadar pek çok boşanma davasını olumlu sonuçlandırdıkları için bu konuda gerekli tecrübeyi kazanmışlardır.

 Boşanma Hukuku Avukatı 

Boşanma avukatları sadece boşanma davaları konusunda uzman değildirler. Bunun yanında velayet davalarında, nafaka davalarında, mal paylaşımı davalarında da uzman kişilerdir. Boşanma hukuku avukatı bir boşanma davasında ki en büyük yardımcınızdır. Davada yapılması gereken her şeyi sizin adınıza yapacaktır. Siz duruşmalara gitmeseniz bile sizin adınıza duruşmalara katılarak gerekli işlemleri yapacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey boşanma avukatına vekalet çıkarmak ve avukatlık ücretinin ödemektir.

Boşanma Hukuku