Boşanma İçin Gerekli Evraklar

Evliliğini sonlandırmak isteyen kişiler mutlaka bir boşanma davası açmalıdır. Türk Kanunlarına göre boşanmaya sadece mahkemeler karar verebilir. Bu sebeple dava açılmadan boşanma mümkün değildir. Boşanma davası açmak için bir takım evraklara ihtiyaç vardır. Bu evraklara boşanma için gerekli evraklar denir. Benim boşanma isteyen kişilere tavsiye iyi bir boşanma avukatı tutmalarıdır. Böylece herhangi bir evrakla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yapmanız gereken sadece boşanma avukatına bir vekalet çıkarmaktır. Diğer işlemleri boşanma avukatı Ankara da sizin adınıza halledecektir.

Eğer boşanma davanızı avukatsız olarak açmak istiyorsanız bu durumda boşanma için gerekli evraklar listesini kendiniz hazırlamanız gerekir. Bu evrakların başında başında boşanma davası dilekçesi gelir. Bu dilekçe kanunda yer alan kriterlere uygun olarak hazırlanmalıdır. Taraflar bu dilekçeyi yaz kendisi hazırlamalı yada bir boşanma avukatı yardımı ile bu yola çıkmalı. Boşanma dava dilekçesinde, evlilik birliği içerisine yer alan ve boşanmaya sebep olan olaylar açık şekilde anlatılmalı. Ve bu olayların mahkeme huzurunda nasıl ispat edileceği açık bir biçimde delilleri ile birlikte belirtilmelidir.

Boşanma İçin Gerekli Evraklar Ankara

Boşanma için dilekçe verecek olan kişiler eğer Ankara da yaşıyorlarsa dileklerini Ankara adliyesi aile mahkemesine vermeleri gerekmektedir. Ankara da birden çok aile mahkemesi bulunduğu için bu mahkemeler arasında iş bölümü yapılmıştır. Ve açılan davalar hukuk tevzi bürosu tarafından mahkemelere eşit olarak dağıtılmaktadır. Davanızın hangi mahkemeye düştüğünü hukuk tevzi bürosundan öğrenebilirsiniz. Boşanma dava dilekçesine ek olarak elinizde olan delilleri mahkemeye sunmanızı tavsiye ederim. Eğer başka yerden istenilecek evraklar var ise bunu da dava dilekçenizde ayrıntılı olarak belirtin. Davanızın kısa sürede sonuçlanmasını istiyorsanız tüm evrakları duruşmadan önce mahkemeye sunmalısınız. İyi bir Ankara boşanma avukatı ile dava açıyorsanız, o davanın kısa sürede sonuçlanması için gerekenleri zaten yapacaktır.

Boşanma Evrakları Nereye Verilir

Boşanma için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra bu evraklar hukuk tevzi bürosuna verilir. Eğer taraflar anlaşmalı boşanma davası açmak istiyorlarsa bu durumda boşanma dava dilekçesine ek olarak bir de anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamalıdır. Eğer taraflar çekişmeli boşanma davası açacak iseler bu durumda protokole gerek yoktur.  Gerekli evraklar mahkemeye sunulduktan sonra dilekçeler aşaması başlamış olur. Taraflar karşılıklı iki dilekçe verirler. Bu dilekçeler aşaması bittikten sonra ise duruşma safhasına geçilir.Boşanma İçin Gerekli Evraklar