Boşanma İşlemleri

Birçok kişi boşanmak istemekte fakat nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmemektedir. İzlenecek en doğru yol boşanma işlemleri başlatırken iyi bir boşanma avukatından tavsiye almaktadır. Kulaktan dolma eksik ve hatalı bilgilerle açılan boşanma davaları genellikle reddedilmektedir. Bu konuda pek çok doğru bilinen yanlış vardır. Örneği en sık rastlanılan yanlış bilgilerden biri ”ilk boşanma davasını açan haksızdır.” Boşanmak isteyen kişinin bir boşanma davası açması gerekir. Dava açmadan bir kimse boşanamaz. İkinci en çok bilinen yanlış ise ”evi terk eden eş haksız olur.” Eğer bir kişinin evden ayrılması için haklı gerekçeleri var ise evden ayrılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Bir boşanma davası açılırken izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Bu yollara boşanma işlemleri denir. Boşanmak isteyen kişi öncelikle açacağı boşanma davasının türüne karar vermelidir. Eğer anlaşmalı boşanma davası açacak ise bir dava dilekçesi ve boşanma protokolüyle mahkemeye başvurmalıdır. Eğer kişi çekişmeli boşanma davası açacak ise sadece dava dilekçesi yeterlidir. Bu tür işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız bir boşanma avukatı tutmanızı öneririm. Zira boşanma avukatı bu işlemleri en doğru ve en hızlı şekilde sizin adınıza vekaleten yapacaktır.

Boşanma İşlemleri Ankara

Boşanma davası açacak olan kişi eğer Ankara da yaşıyor ise Ankara boşanma avukatlarından birine başvurarak bu işlemleri hızlı bir şekilde başlatabilir. Eğer avukat tutacak mali gücü yok ise ve boşanma davasını kendisi açmaya karar verdi ise bu durumda dava dilekçesi ile birlikte Ankara aile mahkemesine başvurarak gerekli mahkeme masraflarını yatırmalıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra boşanma işlemleri tamamlanmış olacaktır.  Daha sonra belirlenecek duruşma gününde mahkemeye gidilmeli ve aile hakimine boşanma gerekçeleri anlatılmalıdır. Eğer dava dilekçesinde yer alan hususlar somut delillerle ispatlanabilirse bu durumda açılan boşanma davası olumlu sonuçlanacaktır.

Boşanma İşlemleri Nelerdir

Boşanma için gerekli işlemlerden ilki bir dava dilekçesi oluşturmaktadır. Boşanma davasının dayanağı bu boşanma dilekçesi olacaktır. Hakim aile içerisinde yaşanan olayları bu dava dilekçesinden öğrenecektir. Bu sebeple bu dilekçenin özenle hazırlanması gerekir. Eğer bir boşanma avukatı ile bu yola çıkacaksanız ona bir vekalet çıkarmanız yeterlidir. Başka bir işleme yapmanıza gerek yok.

Boşanma İşlemleri