Boşanma Kararı

Evlilik birliği bazen taraflar için çekilmez bir hal alabilir. Bu durumda yapılması gereken iki şey vardır. Birincisi tarafların birbirlerini düzeltmeye çalışarak evliliği kurtarmasıdır. Bu gibi durumdalar aile danışmanları veya aile psikologlarından yardıma alınabilir. Eğer evlilik birliğinin kurtarılma şansı yoksa bu durumda taraflara boşanma kararı almalarını tavsiye ederim. Bu kararı alabilmek her zaman kolay olmaz. Zira boşanma davası açtıktan sonra çocukların velayeti ne olacak, nasıl geçineceğim, nafaka alabilecek miyim, mallar nasıl bölüşülecek gibi bir takım sorular belirir. Bu soruların cevabı net olarak alınmadan boşanmaya karar vermek çokta mantıklı değildir.

Öncelikle iyi bir boşanma avukatından yardım almanızı öneririm. Kafanızdaki bütün soruların cevabı boşanma avukatı tarafından cevaplanacaktır. Bu cevapları aldıktan sonra boşanma kararı almanız çok daha kolay olacaktır. Ya da aldığınız cevaplar sonucunda boşanmaktan da vazgeçebilirsiniz. Fakat her iki durumda da yapılması gereken iyi bir boşanma avukatıyla bu süreci yönetmektir. Boşanma davası açıldıktan sonra aile hakimi tarafların mağdur olmaması için gerekli önlemleri alır. Örneğin yoksulluğa düşecek tarafa nafaka bağlar, çocukların geçici velayetlerini taraflardan birine verir, müşterek hanede kimin yaşayacağına karar verir.

Boşanma Kararı Ankara

Ankara da boşanma davası açmayı düşünen ve boşanma kararı almış olan kişiler öncelikle ankara boşanma avukatından randevu almalı ve o avukata neden boşanmak istediğini anlatmalı, daha sonra boşanma süreci hakkında ayrıntılı bilgi almalı ve avukatın yönlendirmesi sonucunda bir yol haritası belirlemelidir. Bu süreçte en büyük yardımcınız ankara boşanma avukatı olacaktır. Eğer davanızı anlaşmalı şekilde açıyorsanız zaten davanız kısa sürede sonuçlanacaktır. Fakat çekişmeli boşanma davası açacaksanız davanız çok uzun sürecektir. Bu süreç oldukça yıpratıcıdır. Bu yüzden bu süreçte boşanma avukatı tutmanız oldukça önemli hale gelir.

Boşanma Kararı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Boşanmayı düşünen kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta vardır. Öncelikle eğer karşı tarafla anlaşma şansınız varsa anlaşmayı denemeli ve davanızı anlaşmalı olarak açmalısınız. Böylece hem istediğiniz şartlarda hemde çok kısa süre içerisinde boşanmış olursunuz. Eğer anlaşma şansınız yoksa bu durumda çocuğun velayetinin kime verilmesi gerektiğine karar vermelisiniz. Zira önemli olan sizin kişisel hırslarınız değil, çocuğunuzun kişisel ve psikolojik geleceğidir. Bu neden bu konularda egonuzu bir kenara bırakın ve öyle karar verin. Daha sonra müşterek konutta kimin oturacağı hususu tartışılmalıdır. Eğer taraflardan biri boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecekse bu kişi için ödenmesi gereken nafaka tutarı belirlenmelidir. Aksi takdirde bu kararı hakim verecektir. Boşanma Kararı