Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir

Türk Medeni Kanuna göre kadın ve erkek eşit haklara sahiptir. Fakat günümüzde kadına yönelik şiddet o kadar artmıştır ki kadınlara yönelik bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemenin başında 6284 sayılı Kadına Şiddetin Önlenmesin dair kanun gelmektedir. Peki bu kanuna göre boşanmada kadının hakları nelerdir ?

Boşanma sürecinde olan çiftler birbirlerine zarar vermek için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Öyle ki bazen bu durum şiddete kadar gitmektedir. Eğer kadın eşinden şiddet görüyorsa karakola ve aile mahkemesine giderek eşi hakkında uzaklaştırma kararı alabilir. Böylece eşi eve ve kadına bir daha yaklaşamaz. Eğer yaklaşırsa hapis cezası alır.

Kadınlar sadece fiziki şiddete maruz kalmamaktadır. Bunun yanında kadınlara ekonomik ve psikolojik şiddette uygulanmaktadır. 6284 sayılı kanunla bu ekonomik ve psikolojik şiddetin önlenmesi için de bir takım tedbirler alınmaktadır. Bu konuda kadınların bu sürece tek başına girmemelerini tavsiye ederim. Zira kadınlar haklarından haber olmadığı için mağdur olmaktadır. İyi bir boşanma avukatı ile bu sürece giren kadınlar haklarını sonuna kadar alacaktır.

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir Ankara

Boşanma sürecine giren kadınlar eğer Ankara da yaşıyorlarsa ilk olarak bir Ankara boşanma avukatı ile görüşmeli ve bu sürece o şekilde girmelidir. Eğer kadının avukat tutacak parası yok ise bu Ankara barosunun gelincik merkezini arayarak oradan yardım isteyebilirler. Boşanmada kadının hakları nelerdir gibi sorularınıza avukatlar ayrıntılı şekilde cevap verecektir. Böylece sizde haklarınızı bilerek bu sürece girmiş olursunuz. Zira boşanma süreci oldukça zorlu ve uzun bir süreçtir. Bu süreçte haklarınızı bilmezseniz mağdur olabilirsiniz. Aile hakimleri bazı konularda kendiliğinden kararlar almaktadır fakat talep olmadığı sürece tüm haklarınızı almanız mümkün değildir.

Boşanmada Kadının Ne Gibi Hakları Vardır

Boşanma sürecinde kadının bir çok hakkı vardır. Bunların başında nafaka hakkı gelir. Eğer kadın çalışmıyorsa ve boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek ise yargılama süreci boyunca tedbir yargılama bittikten sonra da yoksulluk nafakası alabilir. Kadın eğer çocuğun velayetini almışsa bu durumda çocuk için iştirak nafakası talep edebilir. Eğer bu süreçte darp edilmiş veya aldatılmış ise maddi manevi tazminat talep edebilir. Ayrıca evlilik içerisinde edinilmiş mallar var ise bunlarında yarısını alma hakkı vardır. Boşanmada kadının hakları nelerdir gibi soruların ayrıntılı cevabını almak için iyi bir boşanma avukatına başvurmanızı tavsiye ederim.

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir