Boşanmak İçin Gereken Evraklar

Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma ancak bir mahkeme kararı ile gerçekleşebilir. Bu sebeple boşanmak isteyen kişiler mutlaka bir boşanma davası açmalıdır. Boşanma davası açılırken tamamlanması gereken bir takım prosedürler vardır. Öncelikle boşanmak için gereken evraklar nelerdir sorusuna yanıt verelim. Boşanmak için  boşanma avukatı tutup tutmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Eğer boşanma avukatı ile dava açacaksanız boşanma avukatına vekalet çıkarmanız yeterlidir. Onun dışında ki diğer evraklar avukatınız tarafından hazırlanıp mahkemeye sunulacaktır.

Boşanma davası açarken mahkemeye hitaben yazılmış bir boşanma davası dilekçesi oluşturmak gerekir. Bu dilekçede dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Öncelikle dava dilekçesi HMK’nın 119. maddesinde ki şartları taşımalıdır. Aksi halde dava dilekçesi kabul edilmez. Bunun yanında davanın hangi delillerle ispatlanacağı açık şekilde bu dilekçede yer almalıdır. Eğer delilleriniz varsa bu delilleri dava dilekçesine ek yapmalısınız.

Boşanmak İçin Gereken Evraklar Ankara

Boşanma davasını Ankara’da açacaksanız bu durumda dava dilekçesini Ankara Aile Mahkemesine hitaben yazmalısınız. Eğer davanız anlaşmalı olacaksa bu durumda boşanma dava dilekçesine ek olarak bir de anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması gerekir. Bu protokolünde bir boşanma avukatı yardımı ile hazırlanmasında fayda vardır. Zira yapılacak hatalar size süre ve hak kaybı yaşatabilir. Bu boşanmak için gereken evraklar tamamlandıktan sonra dava açabilmek için gider avansı ve harçların yatırılması gerekir. Bu harçlar Ankara aile mahkemesinin veznesine yatırılır. Daha sonra davanız açılmış olur. Boşanma dava dilekçesi davanın temelini oluşturduğu için özenle hazırlanmalıdır. Davanın kazanılabilmesi için emsal Yargıtay kararları da dosyaya sunulmalıdır.

Boşanmak İçin Gerekenler

Boşanma kararı almışsanız ve kesin olarak boşanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey iyi bir boşanma avukatı bulmaktadır. Geriye kalan bütün işlemler bu avukat tarafından yapılacağı için sizin uğraşmanız gereken herhangi bir husus yoktur. Avukat sizin adınıza dava dilekçesini oluşturur, gerekli taleplerde bulunur, gerekli delilleri sunar ve davanızı açar. Dava açıldıktan sonra duruşmalarını düzenli olarak takip eder. Böylece boşanmak için gereken evraklar nelerdir gibi sorular sormak durumunda kalmazsınız. Eğer boşanma avukatı yardımı almasanız bütün bu işlemleri kendiniz yapmak durumunda kalırsınız ve bu işlemler sırasında yapacağınız bir hata size pahalıya mal olabilir.

bosanmak-icin-gereken-evraklar