Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler

Boşanmayı düşünen insanların yapması gereken ilk iş iyi bir boşanma avukatı bulmaktır. Zira bu yola çıkarken bir yol haritası belirlemek gerekir. Bu harita belirlenirken kılavuzunuz boşanma avukatınız olmalıdır. Boşanmak için yapılması gerekler konusunda en bilgili olan kişi odur. Eğer bir avukat ile bu yola çıkmayacaksanız. Öncelikle davanızın ne şekilde açılacağına karar vermeniz gerekir. Eğer medeni bir şekilde bir araya gelerek boşanma konusunda mutabakata varabiliyor iseniz anlaşmalı şekilde boşanmanızı tavsiye ederim. Fakat eğer eşinizle iletişiminiz yoksa ve oturup konuşamayacak kadar ihtilaflı bir durum var ise bu durumda çekişmeli şekilde davanızı açmalısınız.

Ne şekilde dava açacağınızı netleştirdikten sonra boşanmak için yapılması gerekenler listesinin ikinci sırasında boşanma dava dilekçesinin oluşturulması vardır. Açacağınız dava türüne göre bir dava dilekçesi oluşturulur. Eğer anlaşmalı boşanma davası açacaksanız bu durumda çok ayrıntılı bir dilekçe yazmanıza gerek yoktur. Sadece arada şiddetli geçimsizliğin mevcut olduğu ve boşanma istediğinizi yazmanı yeterlidir. Fakat çekişmeli boşanma davası açacaksanız bu durumda oldukça ayrıntılı bir dava dilekçesi oluşturmanız gerekir. Bu dava dilekçesinde evlilik birliği içerisinde yaşadığınız bütün olayları açık bir şekilde yazmanız gerekir. Daha sonra bu olayları ve iddiaları nasıl ispatlayacağınızı da bu dilekçeye yazmalısınız.

Boşanmak İçin Gerekli Evraklar

Boşanma davası açmak için yukarı da anlatılan şekilde bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekir. Bunun dışında kimlik fotokobinizi, varsa sosyal mali durumunuzu gösteren belgeleri mahkemeye sunmalısınız. Nüfus kayıtlarını dosyaya sunmaya gerek yoktur. Çünkü dava açılınca mahkeme kalemi nüfus kayıtlarını uyap ortamından almaktadır. Çocuk için nafaka talebiniz varsa çocuğun giderlerine ilişkin belgeleri mahkemeye sunmak faydalı olacaktır. Bunun dışında eğer mal rejiminden kaynaklı ya da ziynet eşyasından kaynaklı bir talebiniz varsa bunlar için ayrı bir dava açmanız gerekir. Zira bu konular boşanma davasının konusu değildir. Eğer bunları boşanma dava dilekçesinin içerisinde yazarsanız mahkeme bu dosyaları tefrik edecektir.

Boşanmak İçin Yapılaması Gerekenler Ankara

Eğer boşanma davanızı Ankara da açacak iseniz bu durumda hazırlamış olduğunuz evrakları Ankara Aile Mahkemesi Hakimliğine vermeniz gerekir. Aile hakimliği dosyanızı aldıktan sonra size bir dosya numarası verecektir. Daha sonra aile hakimliği bir tensip zaptı düzenler. Bu tensip zaptında davada eksik olan hususları belirler ve eksikleri tamamlamak için gerekli işlemleri yapar. Dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra ön inceleme duruşmasına geçilir. Eğer boşanmak için yapılması gerekenler konusunda kafanızda soru işareti varsa ankara boşanma avukatından yardım alabilirsiniz.

Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler